Jeszcze dekadę temu kryptowaluty były traktowane z dużą dozą nieufności, raczej jako ciekawostka, niż waluta, w którą można inwestować. Dziś jest już zupełnie inaczej, a kryptowaluty wzbudzają rosnące zainteresowanie nie tylko wśród inwestorów instytucjonalnych, ale też po prostu osób, które chciałyby zdywersyfikować swój portfel. 2025 rok może być zresztą dla rynku kryptowalut przełomowy – zarówno ze względu na postępujące regulacje, rozwój nowych technologii, jak i wydarzenia polityczne.
Rynek kryptowalut ma za sobą burzliwy kwartał. I ważne miesiące przed sobą
Pierwszy kwartał 2025 r. na rynku kryptowalut można ocenić jako nieco burzliwy – głównie ze względu na zmianę władzy w Stanach Zjednoczonych i konsekwencje polityki prowadzonej przez Donalda Trumpa jako prezydenta USA. Rollercoastera doświadczyli zwłaszcza inwestorzy, którzy mają w swoim portfelu bitcoina – kurs tej kryptowaluty wahał się bardzo mocno. Warto zresztą zaznaczyć, że wahania odnotowano też w przypadku Ethereum czy innych cyfrowych walut, chociaż zmiany nie były już aż tak spektakularne.
Teraz jednak rynek wykazuje oznaki ożywienia; całkowita kapitalizacja rynkowa kryptowalut przekroczyła niedawno 3,37 biliona dolarów. Nie sposób też nie zauważyć przy okazji wzrostu kapitalizacji stablecoinów (przekraczającego 200 miliardów dolarów). Wiele wskazuje jednak na to, że kilka kolejnych miesięcy może być jeszcze ciekawszym czasem dla rynku kryptowalut.
Jakie trendy na 2025 rok można zatem wyróżnić?
Banki i instytucje finansowe coraz chętniej wkraczają w świat kryptowalut
Jako jeden z trendów na ten rok można wskazać rosnące zainteresowanie różnych instytucji finansowych (w tym również banków czy funduszy inwestycyjnych) światem kryptowalut. To zainteresowanie wiąże się zresztą z realnymi działaniami; część z tych instytucji zwiększa swoje inwestycje w cyfrowe aktywa, traktując je jako nowy element swoich portfeli. Duży wpływ miały na to z pewnością fundusze giełdowe (ETF) na Bitcoina i Ethereum, które pojawiły się już wcześniej i ułatwiły tradycyjnym inwestorom lokowanie kapitału w ten sposób. Coraz częściej mówi się też o możliwości powstania większej liczby podobnych funduszy. Nie bez znaczenia jest również fakt, że firmy coraz chętniej wykorzystują technologię, która stoi za kryptowalutami – mowa oczywiście o blockchainie. Wykorzystywana jest m.in. do tańszych i szybszych rozliczeń międzynarodowych czy do tworzenia cyfrowych odpowiedników tradycyjnych aktywów. Można się spodziewać, że w kolejnych miesiącach – i latach – trend angażowania się dużych podmiotów finansowych w świat kryptowalut będzie rósł na sile.
Postępujące regulacje. MiCA jest tego najlepszym przykładem, ale nie jedynym
Rozporządzenie MiCA omawialiśmy już szeroko na łamach Bezprawnika. Polski rząd już przygotowuje się do implementacji tych przepisów; koniec skróconego okresu przejściowego dla wdrożenia rozporządzenia ma nastąpić już 30 czerwca, a zatem lada moment. Gdy już rządzący przyjmą odpowiednią ustawę i wdrożą unijne prawo, zwykli konsumenci inwestujący w kryptowaluty będą mogli poczuć się jeszcze bezpieczniej – MiCA kompleksowo zabezpiecza ich interesy. Jednocześnie nie da się ukryć, że regulacje dla branży kryptowalut dodatkowo przemawiają za zbliżeniem rynku kryptowalut do rynku bankowego, co powinno się przełożyć na wzrost rynku kryptowalut w Europie.
Jak komentuje Przemysław Kral, prezes zondacrypto,
Ujednolicenie przepisów w ramach MiCA to kamień milowy dla europejskiego rynku, ponieważ wprowadza długo oczekiwane zasady dla firm kryptowalutowych w UE, zapewniając większą przejrzystość i spójność regulacyjną. Regulacja może także stać się wzorem dla innych regionów, przyczyniając się do globalnej unifikacji przepisów dotyczących kryptowalut. Przedsiębiorstwa muszą jednak przygotować się na szeroko zakrojone zmiany operacyjne, aby spełnić nowe wymogi – nasza platforma spełnia je już od dawna, co pozwala nam płynnie wpasować się w nowe otoczenie regulacyjne.
Warto jednocześnie pamiętać, że kwestie regulacyjne są podnoszone nie tylko w UE, ale też m.in. w Stanach Zjednoczonych. Obecnie w USA obserwuje się odejście od podejścia „regulacji przez egzekwowanie” na rzecz tworzenia bardziej przejrzystych zasad dla aktywów cyfrowych, szczególnie pod nową administracją. Trwają prace legislacyjne mające na celu m.in. wyjaśnienie podziału kompetencji między SEC (Komisją Papierów Wartościowych i Giełd) a CFTC (Komisją ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na Towary), uregulowanie rynku stablecoinów (np. projekt ustawy GENIUS Act) oraz stworzenie kompleksowych ram dla rynku aktywów cyfrowych
Rozwój aktywów tokenizacji świata rzeczywistego. I nie tylko
Innym ciekawym trendem jest tokenizacja RWA – czyli proces przenoszenia tradycyjnych aktywów (nieruchomości, obligacji, surowców, własności intelektualnej) na blockchain. Główne korzyści to zwiększenie płynności aktywów tradycyjnie niepłynnych, możliwość posiadania ułamkowego, większa przejrzystość oraz redukcja kosztów i liczby pośredników. Już teraz obserwujemy pionierskie wdrożenia (fundusz Franklin Templeton, cyfrowa obligacja Europejskiego Banku Inwestycyjnego) oraz zaangażowanie dużych instytucji finansowych i firm konsultingowych (np. JP Morgan, BCG).Tokenizacja RWA może stać się kluczowym pomostem między światem kryptowalut a tradycyjnymi finansami, oferując regulowane, oparte na realnych aktywach instrumenty atrakcyjne dla konserwatywnych inwestorów. To byłby też tym samym kolejny krok na drodze do przenikania się świata tradycyjnych finansów i finansów zdecentralizowanych (DeFi).
Oprócz tokenizacji RWA warto zwrócić uwagę również na rozszerzanie użyteczności NFT. Rynek NFT odchodzi od spekulacyjnego handlu przedmiotami kolekcjonerskimi na rzecz zastosowań praktycznych. Kluczowe obszary, oprócz wspomnianej tokenizacji RWA, to gry (prawdziwa własność przedmiotów w grach, modele „Play-to-Earn 2.0” z bardziej zrównoważoną ekonomią), systemy biletowe i członkowskie (weryfikowalny dostęp, walka ze scalpingiem) oraz dynamiczne NFT generowane przez sztuczną inteligencję. Zwiększa się tym samym nacisk na NFT z konkretną funkcją – a także rola rynku w budowaniu społeczności i w programach lojalnościowych.
Świat kryptowalut jest już bliżej, niż się wydaje
Wszystkie wymienione trendy na 2025 rok wskazują na to, że kryptowaluty są już integralną częścią finansowego świata – i na przestrzeni kolejnych lat prawdopodobnie coraz mocniej będą przenikać się z tradycyjnymi finansami. Sam fakt postępującej regulacji sugeruje, że rynek kryptoaktywów będzie się nadal rozwijać.
To wszystko sprawia, że możemy spodziewać się rosnącego zainteresowania kryptowalutami również ze strony zwykłych inwestorów – zarówno tych, którzy już mają w swoim portfelu kryptoaktywa, jak i tych, którzy do tej pory wybierali inne instrumenty finansowe. Kryptowaluty mogą zainteresować też te osoby, które jeszcze nie mają żadnego doświadczenia inwestycyjnego – ale chcą zacząć lokować posiadane środki. Jak komentuje zresztą Przemysław Kral, prezes zondacrypto,
Instytucjonalizacja rynku kryptowalut to kolejny krok w jego dojrzewaniu. Na horyzoncie widzimy ogromne możliwości, od zwiększenia płynności po rozwój produktów, takich jak fundusze ETF. zondacrypto jest gotowa wspierać zarówno doświadczonych inwestorów, jak również tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę na rynku cyfrowych aktywów.
Wszyscy, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z kryptowalutami, mogą skorzystać z oferty zondacrypto – platformy oferującej przyjazne rozwiązania dla początkujących inwestorów. Nowi klienci mogą skorzystać również z atrakcyjnej promocji: po rejestracji i pełnej weryfikacji konta oraz wpisaniu kodu promocyjnego “BEZPRAWNIK”, użytkownik otrzyma ekwiwalent 10 dolarów w tokenie ZND.
Aby odebrać 10 dolarów w tokenie na zondacrypto, należy wejść na stronę lub pobrać aplikację mobilną, następnie założyć konto i ukończyć proces weryfikacji. W ostatnim kroku użytkownik powinien podać kod promocyjny (BEZPRAWNIK). Po podaniu kodu można już rozpocząć korzystanie ze środków na koncie.
Osoby, które chciałyby najpierw więcej dowiedzieć się na temat kryptowalut, powinny zajrzeć do sekcji Akademia na stronie zondacrypto. Oprócz tego warto pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku przy inwestowaniu w kryptowaluty – jak zresztą w każde inne aktywa.
Skorzystanie z promocji oznacza akceptację jej warunków, które są dostępne na stronie zondacrypto.com w sekcji „Kwestie prawne”. W celu uzyskania ekwiwalentu $10 w wybranym przez zondacrypto Aktywie Cyfrowym, konieczna jest rejestracja i weryfikacja konta na platformie zondacrypto.com, przy jednoczesnym spełnieniu wymagań określonych w regulaminie niniejszej promocji dostępnym na stronie zondacrypto.com, w szczególności wpisanie kodu promocyjnego w procesie rejestracji. Niniejszy materiał marketingowy dotyczący kryptoaktywa nie został poddany przeglądowi ani nie został zatwierdzony przez żaden właściwy organ w żadnym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Wyłączną odpowiedzialność za treść niniejszego materiału marketingowego dotyczącego kryptoaktywa ponosi oferujący kryptoaktywo. Oferującym kryptoaktywo w postaci Tokena ZND jest BB Trade Estonia OÜ z siedzibą w Tallinie (Estonia), operator giełdy zondacrypto dostępnej pod adresem https://zondacrypto.com/pl/home. Kontakt z oferującym kryptoaktywo możliwy jest pod numerem telefonu: +48 884 570 061 (w godz. 12:00-18:00 w dniach roboczych) lub adresem mailowym: [email protected]. Dokument informacyjny w postaci Whitepaper dotyczący Tokena ZND został opublikowany pod adresem internetowym: http://assets.znd.co/token/pl/whitepaper. Niniejsza treść nie stanowi porady inwestycyjnej, porady finansowej, porady handlowej ani żadnego innego rodzaju porady i nie powinna być traktowana jako taka; zondacrypto nie rekomenduje kupna, sprzedaży ani posiadania jakiejkolwiek kryptowaluty. Inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z wysokim stopniem ryzyka. Istnieje ryzyko utraty zainwestowanych środków z powodu zmian kursów wymiany kryptowalut.
Tekst powstał we współpracy z zondacrypto